Atjanojošs pēcdzemdību ietīšanas rituāls

Evita Žvagiņa-Jākobsone

Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante, Bērna aprūpes un Zīdīšanas konsultante

Pēcdzemdību dūla apmācībā.

    

Gaidot mazuli, sievietes galvenais mērķis ir dzemdības, kurām viņa apzināti gatavojas un noskaņojas. Visiem šķiet loģiski un saprotami, ka sieviete gaidību laikā pastiprināti rūpējas par sevi - iet vingrot, peldēt, nodarbojas ar jogu, apmeklē ārstus, vecmātes, konsultējas ar dūlu, mācās dažādas elpošanas un atslābināšanās tehnikas, lai dzemdības būtu pēc iespējas harmoniskākas un drošākas. Sievietes rūpīgi izvērtē, kas aprūpēs viņas dzemdībās, kurā vietā tās notiks, kas būs blakus un atbalstīs, jo mūsdienās ne tikai instinktīvi un empīriski, bet arī jau informēti sieviete saprot, ka viņas dzemdību stāsts var būt ļoti būtisks, gan bērna, gan viņas pašas emocionālajā dzīvē.

Kad mazulis ir sagaidīts, mērķis ir izpildīts. Ir reizes, kad dzemdību stāsts ir tieši tāds, kādu sieviete vēlējusies, ir reizes, kad šis stāsts ir atnesis vilšanos un sarūgtinājumu. Bet bieži vien sievietes norij asaras un sarūgtinājumu, jo mērķis taču ir sasniegts, mazulis ir piedzimis un tagad visa  uzmanība tiek veltīta tikai un vienīgi viņam. Ne tikai vecākus, bet arī visus apkārtējos interesē kā mazulis aug, kā mazulis ēd, kā guļ, raud un pat nokārto dabiskās vajadzības. Bet ļoti reti kuram šajā laikā interesē kā jūtas pati sieviete, kā tiek galā ar emocijām, kā tiek galā ar ķermeņa izmaiņām, miega trūkumu, ko ēd, kas viņai sāp gan ķermeniski, gan emocionāli. Pārsvarā arī pašas sievietes šiem jautājumiem nepievērš uzmanību, neskatoties uz to, ka tieši šie jautājumi ir pamats drošai un harmoniskai bērna augšanai un attīstībai. Pēcdzemdību laiks sievietes dzīvē ir tik pat svarīgs kā gaidību laiks, tapēc ir svarīgi tikpat iejūtīgi kā gaidībās rūpēties par sevi gan ķermeniski, gan emocionāli!

Gandrīz visās tradicionālajās kultūrās sievietei pēcdzemdībās vienmēr tika pievērsta būtiska nozīme, dota īpaša aprūpe un atbalsts pirmajās nedēļās. Līdz mūsdienām saglabājusies daudzveidīga informācija par pēcdzemdību laika rituāliem, aprūpi, atjaunojošām un dziedinošām tehnikām. Meksikā tradiocionāli sievietes tika šūpotas lakatos, lai atslābinātu ķermeni un pēcdzemdību laikā tika veikts īpašs aizvēršanās rituāls. Krievijā un  Latvijā īpašu vietu ieņem dažādi pirts rituāli un vēdera notīšana pēcdzemdību laikā. Vairākās kultūrās ir atrodama informācija par to, ka pēc dzemdībām sieviete gulējusi gultā kopā ar mazuli un visa ģimene iesaistījās, lai aprūpētu un pabarotu sievieti, kas tikko kļuvusi par mammu.

Gaidību laikā sieviete mācījās atvērties un ļauties, tāpēc pēc dzemdībām ir svarīgi noslēgt šo ciklu un droši uzsākt jaunu periodu, kurā sieviete sevi iepazīst kā mammu savam bērnam. Tāpēc tradiocionālo kultūru pēcdzemdību rituāli un atjaunojošās tehnikas mūsdienās kļūst arvien populārākas un sievietes arvien vairāk saprot, cik svarīgi ir parūpēties par sevi.

Mana personīgā sastapšanās ar pēcdzemdību rituāliem dažus gadus atpakaļ sākās ar Rebozo lakatu, kuru vecmātes lieto Meksikā. Rebozo aizvēršanās rituāls, kuru apguvu 2012.gadā bija mana pirmā sastapšanās ar īpašu sievietes atbalstu, aprūpi, kā arī emocionālu un ķermenisku atjaunošanos pēcdzemdību periodā. Sieviete šajā procesā tiek stingri ietīta un savilka lakatos. Šo rituālu veic divas atbalsta personas un tas aizņem aptuveni 1,5-2 stundas. Bērns parasti ir citas personas aprūpē.

2015.gada rudenī devos uz Tallinu, kur iepazinos ar burvīgu ārsti, homeopāti, kraniosakrālo terapeiti no Ukrainas Olgu Vinogradovu, kura dalījās savās zināšanās par pēcdzemdību atjaunojošu rituālu - ietīšanu, kurā apkopotas vairākas tehnikas, vairāku tautu pieredze, kā arī Olgas pašas ilggadējā pieredze veicot šo rituālu sievietēm.

Tas ir īpašs rituāls 4-6 stundu garumā, pie sievietes mājās, kurā tiek respektēta sievietes vajadzība pēc jaundzimušā bērna, respektēta sievietes ķermeņa pašatjaunošanās spēja. Atbalsta personas klātbūtne ir tikai pavadoša. Atbalsta persona neuzspiež, invazīvi neiedarbojas, bet, ņemot talkā dažādas maigas pēcdzemdību tehnikas, ieklausās, ir klāt, atbalsta un pavada sievieti pārmaiņu procesā - fiziskā, emocionālā un garīgā. Persona, kas veic šo rituālu ir viena, tādejādi sievietei tiek radīta emocionāli drošāka vide atvērties.

Bērna klātbūtne procesā var būt dažāda - bērns var atrasties klāt sievietei visu procedūras laiku, tomēr vērtīgāk, ja uz masāžas un ietīšanas laiku sievietei ir kam nodot pabarotu mazuli un palikt kopā tikai pašai ar sevi.
Rituāls pēc atbalstošās/pavadošās personas ierašanās tiek sākts ar kopīgu tējas dzeršanu un dienas gaitas apspriešanu - kas tiks darīts, kā tiks darīts un ar ko atradīsies bērns. Kad tas apspriests, tiek izrunātas emocionālās vajadzības, kuras pēc dzemdībam nav apmierinātas, izstāstīts dzemdību vai kāds cits stāsts, kas atņem resursus bērniņa aprūpē.
Pēc sarunas sieviete guļ uz grīdas vai gultas, kur sievietei tiek veikta kraniosakrālā terapija.
Pēc tam kopīgi tiek vārīts sildošs dzēriens un gatavota zāļu vanna. Sieviete tikmēr var aprūpēt mazuli, pabarot mazuli un nodot kādam, kas mazuli izvedīs pastaigā.
Kad sieviete gatava, viņa var doties vannā, kurā kopā ar sildošu dzērienu ķermenis tiek uzmanīgi sildīts saskaņā ar individuālās sievietes vajadzībam un ķermeņa reakcijām.
Pēc vannas sieviete tiek ieeļota, izmasēta, ietīta palagos un lakatos un tiek veikta savelkoša aizvēršanās masāža ar lakatu jeb slingu.
Ļoti svarīgi, lai pēc šīs procedūras sieviete paliek gultā vismaz 4 stundas.
Procedūras laikā tiek stimulēta asinscirkulācija, pilnībā atslābināts ķermenis, siltuma rezultatā izvadīti šlaki, stimulēta vielmaiņa, tiek iekustināti dziļi reģenerācijas procesi, palielināta limfas attece, kas veicina ķermeņa atjaunošanos.

Tiek normalizēts sievietes psihiskais stāvoklis. Pēc dzemdībām pastiprināti sievietes ķermenis izdala diezgan daudz endofrīnus, lai uzturētu nogurušo sievietes ķermeni un psihi. Bet 5. dienā šie endofrīni būtiski samazinās ķermenī un sieviete sāk just savu patieso ķermeņa stāvokli un pasliktinās arī viņas psihiskais un emocionālais stāvoklis. Siltums, atpūta, rūpes, relaksācija palīdz normalizēt un harmonizēt sievietes hormonālo fonu, profilaktiski palīdz izvairīties no pēcdzemdību depresijas.

Atslēgas vārdi: siltums, klusums, tumsa, bērna klātbūtne.

Tehnikas: Sildoša garšvielu tēja, sildoša zāļu vanna, kraniosakrāla terapija, masāža, relaksācija, rebozo ietīšana, saruna, atbalsts.
2-6 nedēļas pēc dzemdībām, bet var veikt arī tad, ja kopš dzemdībām pagājuši vairāki gadi, īpaši, ja dzemdību stāts vēl joprojām sāp.

Man pašai šī procedūra sievietei šķiet  īsta dāvana pēcdzemdību laikā, iespēja izrunāt, kas nav izrunāts un izraudāt to, kas traucē pilnībā pieslēgties mazulim. Kraniosakrālā terapija, kuru pašreiz mācos (pabeigts 3.kurss), brīnišķīgi sakārto dažādas ķermeniskas un emocionālas lietas ar maigiem, nepiespiestiem pieskārieniem. Tādejādi vienā dienā tiek iesākts spēcīgs atjaunojošs process, ar kuru pēc tam ķermenis lieliski pats tiek galā.

Cena - 120 EUR

Cena šādai procedūrai ir augsta, lai atmaksātos izdevumi par ceļu, patērēto laiku un nepieciešamajiem materiāliem - augstvērtīgas bāzes un ēteriskās eļļas, zāļu tējas, garšvielas u.c.

Ja tevi tas interesē, droši sazinies ar mani - 26454882.

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"