Bērns negrib lakatā!

Iemesli un ieteikumi.

Autors: Aija Apsīte
Sertificēta masiere,
Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante.

0 - 3 mēneši

Šajā vecuma posmā parasti netiek novērota mazuļa nepatika pret nēsāšanu lakatā, ja vien lakats tiek lietots pareizi. Mazulim ir ļoti svarīgi sajust vecāku tuvumu, siltumu un atrasties drošībā.

Ja tomēr mazulis lakatā kļūst nemierīgs vai sāk raudāt, biežākie iemesli var būt:

-    Vecāku nemiers, uztraukums, stress. Mazulis to sajūt un kļūst nemierīgs,
-    Ir par karstu – nepiemērots apģērbs bērnam vai nēsātājam,
-    Izsalkums vai slapji autiņi,
-    Nekvalitatīvs vai nepareizi uzsiets lakats, kas var radīt fizisku diskomfortu mazulim.

Ieteikumi

Šajā vecumā mazulim ir ļoti svarīgi atrasties pie vecākiem, tādēļ to nevajadzētu liegt. Tas, kā /vai šis kontakts tiks nodrošināts, var ietekmēt viņa psiho emocionālo attīstību un izpausmes visas dzīves garumā.
Šajā vecumā mazo nav iespējams izlutināt, ja bērnu ņem rokās pārsvarā lai mierinātu, samīļotu, pabarotu, un to dara, vēršot bērnu pret sevi, nevis ar skatu prom no sevis.

~ 3 – 8mēneši

Šajā vecuma posmā bērna attīstība virzīta uz intensīvu sevis un apkārtnes iepazīšanu. Intensīvi tiek apgūtas jaunas kustības – velšanās, rāpošana, apsēšanās, stutēšanās uz celīšiem.
Tiem, kuri jau nēsā, vai grib nēsāt bērniņu lakatā šis var būt satraucošs pārbaudījums. Bērns negrib lakatā! Un tam var būt vairāki iemesli:

-    Mazulis ir tik ļoti aizrāvies ar savām jauniegūtajām prasmēm, ka vajadzība pēc ciešā, mierinošā kontakta samazinās,
-    Tie mazuļi, kuri nekad nav pārnēsāti lakatos  var protestēt pret šādu ciešu atrašanās veidu, jo lakatā nebūs tik vienkārši vicināties ar rokām, kājām un locīties visos virzienos,
-    Dažkārt tieši šajā vecumā var parādīties dažādas muskuļu tonusu disharmonijas un asimetrijas (var būt saistītas ar neiroloģiskām problēmām, kā arī ar nepareizu bērna aprūpi ceļot, nēsājot, guldot, ģērbjot). Pastāvīga liekšanās atpakaļ, augšstilbu nostiepšana taisni traucēs bērnu ievietot lakatā pareizi, savukārt, ja  ievietos nepareizi – mazulis protestēs.
-    + visi iepriekšminētie iemesli ( 0-3 mēn.)

Ieteikumi

Šajā vecuma posmā mazulim ir ļoti svarīga kustību un ķermeņa stāvokļa dažādība.
Es ieteiktu ieviest noteiktu kārtību attiecībā uz bērna ņemšanu rokās un nēsāšanu lakatā. Ņemt bērnu tad, kad viņam tiešām ir nepieciešams mierinājums,  ja ir kaut kur jādodas, vai tad, ja vēlaties, lai viņš piedalās kādā viņam noderīgā darbībā, vērojot to no nēsātāja skata punkta. Nēsāt bērnu vērstu pret nēsātāju.

Ja bērnam ir izzinošas aktivitātes periods –ļaut viņam arī darboties uz grīdas vai gultiņā. Ja vēlaties darboties kopā - esiet blakus.
Tādējādi izdotos panākt arī to, ka mazulis negribēs visu laiku „ dzīvoties tikai pa rokām”, jo vecāku klēpis tam asociēsies ar drošu, ciešu patvērumu nedrošības brīžos, nevis ar atrakciju laukumu.

~8 mēneši un vēlāk

Šajā vecuma posmā bērns ir ļoti aktīvs un nepieciešamība to nēsāt mierināšanas nolūkos paliek aizvien retāka. Pārsvarā nēsāšana lakatā tiek izmantota tad, ja kaut kur jādodas.

Tie bērni, kuri dēļ pastiprinātās aktivitātes pirms pāris mēnešiem bija grūti pierunājami atrasties lakatā, tagad jau tur sēž mierīgi un ar prieku, jo ir sapratuši, ka rosīšanās iespēja nekur nepazudīs.

Ja tomēr bērns negrib pat īslaicīgi atrasties lakatā, vai arī sāk protestēt nēsāšanas laikā, tad iemesls parasti ir skaidri nosakāms. Tas var būt jau kāds no iepriekš minētajiem, tomēr galvenokārt:

-    Apnikums, bērns vēlas rāpot vai iet pats,
-    Bērna svars ir kļuvis lielāks un iespējams, ka ilgāku laiku atrodoties lakatā tas kaut kur spiež.

Ieteikumi

Ja bērns vēlas, jāļauj uz priekšu virzīties paša spēkiem un pret bērna gribu lakatā nav jānēsā. Ir svarīgi, lai šajā vecumā bērns pietiekoši daudz pats kustētos, ļaujot pareizi attīstīties visām ķermeņa muskuļu grupām.

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"