Būtiskais par gūžas locītavas displāziju.

Materiālu sagatavoja Jeļena Peščinska,

Ārste, zīdīšanas konsultante


Gūža ir liela locītava ar sarežģītu anatomiju, kas turpina attīstību arī pēc piedzimšanas. Piedzimstot bērnam augšstilba kaula galviņa ir ļoti vaļīgi fiksēta iegurņa kaula iedobē, un nepareizi aprūpējot zīdaini mēs veicinam locītavas mežģījumu.

Gūžas locītavu izmeklēšana ietilpst primārajā bērna apskatē pēc piedzimšanas.  Ārsts izvērtē locītavas pozīciju un kustīgumu ar mērķi izslēgt attistības displāziju.

Gūžas locītavas attīstības displāziju (GLAD) ir būtiski pamanīt agrīni, lai savlaicīgi pievērst uzmanību pareizai zīdaiņa aprūpei. Līdz 3 mēnešu vecumam to izdarīt ir ļoti svarīgi, lai tā nenostiprinātos nepareizajā pozīcijā. C:\Users\jelen\OneDrive\Desktop\manislingi\Hip_dysplasia_-_schematic.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Hip_dysplasia#/media/File:Hip_dysplasia_-_schematic.jpg

Pati par sevi displāzija nav stāvoklis, kas prasa ārstēšanu, tā ir tikai gatavība izmežģīties, un locītavas mežgījums (luksācija) savukārt jau ir nopietns stāvoklis, kas izpaužas ar nestabilitāti, kāju garuma diferenci un citiem nopietniem funkcijas traucējumiem.

Displāzija prasa intensīvu profilaksi, tā ir saistīta ar zīdaiņa ikdienas aprūpi un nesāšanu, pareizu ievietošanu bērnu pārnesāšanas ierīcēs. Nepieļaujama ir bērnu nesāšana ierīcēs, kur bērns ir spiests kājas turēt iztaisnotas.  

Savukārt, pareiza iesiešana slingā labvēlīgi ietekmē gūžu attīstību.

Ļoti bēdīga pieredze ir tām kultūrām, kur ir izplatīta zīdaiņu cieša satīšana ietvērot kājas, tur, gadījumos, kad bērns ir riskā grupā, tad mežģījums attīstīsies ar lielāku varbūtību.

Gadījumos, kad displāzija ir diagnosticēta, ārsts nozīmē speciālus kāpšļus, kas fiksē kājas pilnā abdukcijā, un stingri vienojas par nepieciešamo laiku, cik bērnam jāuzturās tajos, parasti tas ir 23 stundas diennaktī, pārtraukums sakopšanai.

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"