Bērna nēsāšana gaidībās.
Evita-Žvagiņa-Jākobsone
Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante „Die Trageschule ®”,
kinastētiskā handlinga speciāliste © Maietta-Hatch Kinaesthetics,
ManiSlingi.lv idejas autore.
Nereti gadās situācijas, kad rūpējoties par savu nesen dzimušo mazuli, nēsājot slingā, barojot ar krūti, sieviete pēkšņi uzzina, ka ir pieteicies jau nākamais mazulis. Ko darīt, kā iekārtot savu ikdienu, kā neatņemt pirmajam mazulim tās pašas rūpes, uzmanību un jau sen pierastās lietas? Tāpēc arvien biežāk parādās jautājums: Vai drīkst nēsāt savu mazuli slingā gaidību laikā, nenodarot pāri ne sev, ne gaidāmajam mazulim?
Jā, protams, šis jautājums vispirms jāuzdod savam ārstam. Bet bieži vien mēs to nedarām, jo baidāmies pat runāt par slingiem vispār, nezinot, kāda ir konkrētā ārsta attieksme pret mazuļu nēsāšanu bērnu pārnēsājamos lakatos. Latvijā attieksme pret bērnu nēsāšanu slingā būs ļoti dažāda no speciālistu puses, kas nav atkarīga no speciālista profesionalitātes, bet gan no konkrētā cilvēka pasaules uzskata un dzīves uztveres. Tāpēc šajā rakstā dalīšos ar pieredzi, kuru esmu ieguvusi mācoties Vācijā un Anglijā, kur attieksme pret šo jautājumu ir ļoti ikdienišķa un normāla.
Bērnu nēsāšanas konsultantu vidē visā pasaulē šis jautājums tiek diskutēts un par to runā arī speciālisti un ārstniecības personas. Neesmu dzirdējusi kādus iebildumus pret bērnu nēsāšanu lakatā gaidību laikā un tas arī plaši tiek praktizēts visā pasaulē. Ja grūtniecība norit normāli un bez jebkādiem sarežģījumiem, mazuli var nēsāt slingā, kas būs daudz saudzīgāk kā nēsāt mazuli uz rokām.
Bet, kā jebkuros jautājumos saistītos gan ar grūtniecību, gan ar mazuļa aprūpi, mums jāievēro noteikti drošības pasākumi un katra situācija jāizvērtē individuāli.
1. Pirmkārt, kā jau minēju iepriekš, jākonsultējas ar savu ārstu. Noteikti būs situācijas, kad mazuļa nēsāšana lakatā nebūs ieteicama un pat apdraudēs esošo grūtniecību.
2. Lēmums nēsāt vai nenēsāt vienmēr būs jāpieņem sievietei pašai. Nav vienādu sieviešu, bērnu un grūtniecību. Bērni var atšķirties pēc vecuma, svara, un temperamenta. Sievietes sajūtas katrā grūtniecībā ir dažādas. Tāpēc nav konkrētu ieteikumu, kad var vai nevar nēsāt, cik ilgi un līdz kurai grūtniecības nedēļai, nedz arī kurš ir vislabākais veids vai vislabākā nēsāšanas ierīce. Svarīgi novērtēt savas sajūtas, vispārējo noguruma stāvokli, grūtniecības laiku, veselības stāvokli, esošā bērna svaru attiecībā pret savējo, kustīgumu un raksturu.
3. Nēsāt var tikai tajā gadījumā, ja tas darīts arī pirms grūtniecības un ķermenim šāda slodze ir pierasta un pazīstama. Ja līdz šim bērns nav nēsāts slingā, to nevajadzētu sākt darīt, iestājoties grūtniecībai.
4. Jāizvēlas piemērotus nēsāšanas veidus un stabilas nēsāšanas ierīces. Grūtniecības laikā būtu jālieto nēsāšanas veidi uz gurna vai uz muguras un, protams, tādi, kas nodrošina stabilu atbalstu ķermenim. Pēdējos mēnešos nēsāt vajadzētu tikai uz muguras. Nav ieteicams grūtniecības laikā mazuli nēsāt uz vēdera.
5. Nēsāšanai uz muguras vislabāk ieteicami austais slings-šalle un Mei Tai tipa slings. Nēsājot slingā-šallē vajadzētu izvēlēties tos siešanas veidus, kuros slinga gali tiek sieti ap krūtīm.
6. Nēsāšanai uz gurna vislabāk izvēlēties austo slingu-šalli, īso slingu-šalli vai riņķu slingu no austā auduma.
7. Kad gaidāmais mazulis būs piedzimis, vecākajam bērnam ātrāk vai vēlāk nāksies samierināties ar to, ka visa uzmanība vairs netiek veltīta tikai viņam. Tāpēc svarīgi jau nākamā mazuļa gaidīšanas laikā vecāko bērnu sagatavot šādai situācijai. Bērna nēsāšana lakatā pamazām jāsamazina un jādot telpa vecākā bērna gatavībai sagaidīt savu mazo brālīti vai māsiņu.
Lai visiem jauks gaidīšanas laiks un skaista kopā būšana ar visiem bērniem!
Noderīgas saites par nēsāšanu gaidību laikā:
http://slingomamy.livejournal.com/5242158.html
http://fountainlove.blogspot.com/2011/10/babywearing-through-pregnancy-and-brief.html