Kāpēc zīdaiņi nosmok slingos?

Evita-Žvagiņa-Jākobsone
Bērnu nēsāšanas konsultante „Die Trageschule ®”,
kinastētiskā handlinga speciāliste © Maietta-Hatch Kinaesthetics,

zīdīšanas konsultante (Rīgas Stradiņu Universitāte),
ManiSlingi.lv idejas autore.

Pagājušajā nedēļā portālā mammamuntetiem.lv parādījies raksts par to, ka kāds mazulītis ārvalstīs nosmacis slingā un pašreiz šis fakts tiek aktīvi apspriests un skaidrots.

Jāsaka, ka šāda informācija 7 gadu laikā kopš es publiski runāju par un ap slingiem Latvijā jau parādās otro reizi un mana skolotāja no Anglijas bērnu nēsāšanas skolas Olga Nguyen stāsta, ka gandrīz katru gadu kādā no valstīm šāda informācija tiek apspriesta un tad nu visi steidz izstrādāt drošības kritērijus drošai bērnu nēsāšanai, par kuriem bērnu nēsāšanas konsultanti runā ikdienā jau gadiem.

Arī mēs Latvijā par to runājam jau vairākus gadus, katru dienu gan nodarbībās, gan individuāli strādājot ar vecākiem, gan publiskajā telpā. Viena no pirmajām Slingošanas nedēļas tēmām bija droša nēsāšana, kurā nedēļas garumā kopā ar fizioterapeiti skaidrojām to kā mazuli slingā vajadzētu nēsāt un kā nevajadzētu.

Katrā manā nodarbībā gandrīz vienmēr pirmā no tēmām, par kuru runāju ir, ka guļus jeb šūpulīša pozīcijā mazuļus mēs slingā nenēsājam! Bet ziniet, kas seko? Nākamajā dienā vecāki aiziet pie kāda cita speciālista (pediatra, fizioterapeita), kurš šausmās saka nē, vertikalizēt mazuli nedrīkst kamēr viņš pats neapsēžas un ja tiešām gribat nēsāt, tad tikai guļus. Un vecāki nolemj, ka labāk nopirks kādu lētu banānsomu vai ko tādu, ko var lietot arī kā īpašu pārsegu autosēdeklītī un nēsā savu mazuli ar pārliecību, ka viss ir kārtībā guļus pozīcijā, kurā mazulis sakņūp un elpošana tiešām tiek apgrūtināta.

Es tiešām priecātos, ja šie speciālisti atzītu vismaz sev, ka viņi neko nezina par bērnu nēsāšanas palīglīdzekļiem un labāk vecākiem godīgi saka, ka viņiem nepatīk šāda nesāšana, tāpēc, lai vecāki paši izlemj, kam uzticēties.

Tomēr, lai cik bieži mēs runātu un skaidrotu, es tiešām vēljoprojām ikdienā redzu nepatīkamus skatus, kur bērniņi dažādās nēsāšanas ierīcēs tiek iekarināti vai iekņupināti un vecāki bieži vien nolemj neticēt tam, ko mēs mācām un meklēt šķietami vienkāršākos ceļus.

Lielā mērā tas tāpēc, ka tik mazā valstī kā Latvija mēs neprotam sadarboties. Mēs labāk izvēlamies pārtulkot kādu rakstu no Ārvalstu portāliem, kur nēsašanas kultūra, zināšanas un pieredze ir pilnīgi cita, nevis lūgt, lai speciālisti, kuri Latvijā ikdienā ar to strādā, skaidrotu šo situāciju balstoties uz profesionālām zināšanām un pieredzi.

Jāatcerās, ka nēsāšanas kultūra katrā valstī atšķirās, tāpēc arī situācijas atšķirās. Amerikas savienotajās valstīs, kā zināms, ir iemīļotas dažādas banānsomas un kabatas tipa slingi, Dānijā, piemēram ļoti izplatītas ir dažādas ergonomiskās somas, kurās mēs Latvijā neiesakām nēsāt līdz 4 mēnešu vecumam. Latvijā, pateicoties nēsāšanas aktīvistēm un Bērnu nēsāšanas konsultantiem, kuru izglītība balstīta pārsvarā uz „Die Trageschule ®” (Vācijas Bērnu nēsāšanas skola) pamatprincipiem un filozofiju, visizplatītākie ir garie lakati, jeb slingi šalles, kuri ir vienīgie slingu veidi, kuros jaundzimušos var nēsāt droši.

Bērnu nēsāšana dažādos palīglīdzekļos ir un būs aktuāla mūsdienās. Mūsu bērni vairs negrib mierīgi gulēt ratiņos, viņus vairs nevar taisnus satīt autiņos un nolikt gulēt vienus savā gultiņā un savā istabā. Mūsu bērni mainās, jo maināmies arī visi mēs - cilvēce. Katram laikmetam savas īpatnības un gan jau kāds apslēpts iemesls tam ir. Tāpēc labāk vienosimies par konkrētiem drošības kritērijiem, lai mūsu bērni būtu drošībā, nevis dalīsimies divās komandās un mēģināsim viens otru pārliecināt kāpēc mūsu pozīcija ir vispareizākā.

Tātad, ko mums VISIEM vajadzētu zināt un darīt, lai mūsu bērni būtu drošībā?

1. Nenēsāt guļus jeb šūpulīša pozīcijā.

Guļus jeb šūpulīša pozīcija ir brīnišķīga pozīcija nēsāšanai uz vecāku rokām pirmajos 3-4 mēnešos, bet nekādā gadījumā tā nav droša pozīcija nēsāšanai slingā.

Mazuļa guldīšana banānsomās, poučos, kabatas tipa slingos ir nepiemērota mazuļa anatomiskajām pamatīpatnībām un NEDROŠA!

Ir iespējams ielikt mazuli pareizi guļus pozīcijā profesionālā austajā riņķu slingā, garajā lakatā vai trikotāžas slingā, tomēr šāda pozīcija būs piemērota tikai neilgam laika posmam līdz 20 minūtēm, lai pabarotu sabiedriskā vietā vai mazliet pamierinātu mājās. Bet nekad ilgstošai un aktīvai staigāšanai ārpus mājas.

Zemāk norādītajos attēlos ir redzams kā mazuli NEDRĪKST nēsāt!

                       


2. Pirmajos 4 mēnešos nēsāšanai izmantot tikai vertikālās pozīcijas profesionālā austajā garajā šallē vai trikotāžas slingā.

Pirmajos 4 mēnešos mazuļa muskulatūra un kaulu sistēma vēl ir vāji attīstīta, nestabila, kustības nav apzinātas, mazuļa ķermeni pāsvarā pārvalda refleksi. Tāpēc drošai nēsāšania nepieciešama droša nēsāšanas ierīce ar perfektām pievilkšanas iespējām.

  • Mazulim lakatā jāatrodas dziļā ietupiena pozīcijā, kurai nav nekāda sakara ar vertikalizāciju, kurā tiek dots nepiemērots spiediens uz mazuļa starpeni, līdz ar to arī mugurkaulu. Dziļā ietupiena pozīcija tiek atpazīta pēc sekojošiem kritērijiem - mazuļa celīši ir augstāk par mazuļa dibentiņu, apmēram nabiņas rajonā.
  • Mazulim lakatā jāatrodas apmēram skūpsta attālumā, lai pieliecoties, vecāki var noskūpstīt mazuļa galviņu. Ja mazulis atrodas par zemu, tas arī var veicināt sakņupšanu un līdz ar to, apgrūtināt elpošanu.
  • Mazulis lakatā jāpievelk stingri klāt. Ķermenis un galviņa lakatā nedrīkst kūļāties. Tas ne tikai sasprindzina mazuli un rada muskuļu sasprindzinājumu, bet arī veicina sakņupšanu.

Zemāk redzamajā attēlā redzams pareizi iesiets mazulis garajā lakatā jeb slingā-šallē.

                                                 

Šādi izskatās nepareizi iesieti mazuļi lakatā.

                        

3. Mazuli nēsāt profesionālās un drošās nēsāšanās ierīcēs.

Pirms iegādājaties nēsāšanas palīglīdzekli savam mazulim, atbildiet sev uz jautājumu: Vai es esmu gatavs/gatava ieguldīt naudu un laiku, lai mans mazulis tiktu nēsāts droši?

  • Ja skatoties uz dažādiem slingiem, rodas jautājums, kāpēc tie tik dārgi un rodas vēlme atrast kaut ko pēc iespējas lētāku, tad labāk atlieciet domu par slinga iegādi un nēsājiet savu mazuli uz rokām, tas būs daudz drošāk!
  • Ja visa tā siešana liekas pārāk sarežģīta un ir vēlme meklēt kaut ko pēc iespējas vienkāršāku, kur nav jāpieliek ne mazākā piepūle, tad labāk atlieciet domu par slinga iegādi un nēsājiet savu mazuli uz rokām, tas būs daudz drošāk!
  • Ja pašiem īsti neizdodas, bet maksāt konsultantiem, kas tagad saradušies visās jomās un "plēš" tikai naudu, negribas, tad labāk atlieciet domu par slinga iegādi un nēsājiet savu mazuli uz rokām, tas būs daudz drošāk!

Ja tiešām vēlaties nēsāt savu mazuli droši un pareizi, jums būs jāiegulda gan nauda, gan laiks, lai nēsāšanu apgūtu.

Atkartošu to, ko jau esmu rakstījusi: NAV tāda salikuma – ĀTRI, LABI un LĒTI – nu vismaz attiecībā uz tava bērna drošu nēsāšanu.

4. Būsim sociāli atbildīgi!

  • Ja kā vecāki redzam kādu, kas nēsā savu mazuli nedrošā veidā, ķengursomā vai banānsomā, norādīsim cik jauka un noderīga ir šāda kopā būšana, bet labāk to darīt drošā veidā. Ja mēs sāksim mācīt vecākus, cik slikti viņi tagad dara, visticamāk, šie vecāki paliks pie sava un aizies tālāk ar aizvainojumu.
  • Jā kā speciālisti, ārstniecības vai aprūpes personas redzam mazuli, kas tiek nesāts nedroši, nesāksim bārt vecākus, bet norādīsim, kur var atrast informāciju par drošu bērna nēsāšanu. Ja jūs sāksiet stāstīt, cik tas ir slikti un cik daudz bērnus jūs esat redzējuši ar saspringtām plecu daļām utt., visticamāk, ka vecāki jums nenoticēs un turpinās darīt iesākto.
  • Ja rakstam kādu rakstu par šo tēmu kādā portālā vai žurnālā, tad pacentīsimies uzzināt kaut ko vairāk par tēmu un situāciju, nevis vienkārši pārtulkot rakstu no ārvalstu portāla.
  • Lūdzu, dūlas, vecmātes, PEPmammas, fizioterapeiti, kas noklausījušies vienu Aijas Apsītes vai manu lekciju par bērnu nēsāšanu lakatā, nereklamējiet, ka jūs mācāt siet bērnus lakatā tikai pēc šīs vienas lekcijas. Lai profesionāli to mācītu un lai pamanītu katru individuālo problēmsituāciju, ir jāapgūst daudz vairāk un ikdienā profesionāli ar to jāstrādā.
  • Lūdzu, izplatītāji, kas pārdod slingus un māca vecākiem nēsāt bērnus lakatā bez speciālas izglītības, pārtrauciet to darīt vai apgūstiet pamata drošības lietas. Vislielākās šausmas es esmu redzējusi tieši no vecākiem, kas pie mums atnāk pēc šādas apmācības!
  • Atcerēsimies, ka mēs nevaram mainīt situāciju kādā dzīvojam. Mūsdienu vecāki nēsā bērnus daudz vairāk, cits pārliecības dēļ, cits vienkārši tāpēc, ka mazulis atsakās atrasties ratiņos vai gultiņā viens pats. Jūs jau varat stāstīt, ka tas tāpēc, ka mazuļi tiek pāragri vertikalizēti vai ko tamlīdzīgu, bet tas absolūti nemaina situāciju vienai mammai, kurai katra pastaiga ar ratiņiem, pārveršas par pastaigu, kurā mazulis tiek uzkarināts uz vienas rokas, bet ar otru roku tiek stumti tukši ratiņi. Mēs esam dažādi un svarīgi ir nevis tas, kas mums patīk vai nepatīk, ko pieņemam vai nepieņemam, bet atbalstīt vecākus, dodot pamatotu un pārbaudītu informāciju, nevis biedējot ar stāstiem par nosmakšanu un mugurkaula bojāšanu. Savadāk vecaki ir kļuvuši par situācijas ķīlniekiem. Slingā nēsāt guļus nedrīkst, jo var nosmakt. Vertikāli nēsāt nedrīkt, jo tiek bojāts mugurkauls. Labi, ka var nēsāt uz rokām, bet, ak vai, uz rokām arī jāmāk nēsāt pareizi! Tad nu vecāki cenšas kā var bet finālā nēsā kā sanāk, jo ikdiena ir ikdiena. Pamēģiniet pareizi panēsāt bērnu uz rokām, kurš tur atrodas nepārtraukti!

Lai mums visiem izdodas!

Fotogrāfijas ņemtas no dažādiem interneta portāliem.

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"