Ko NOTEIKTI NEDARĪT

Ko NOTEIKTI  NEDARĪT, ja esi nolēmusi/nolēmis nēsāt savu mazuli lakatā (slingā) bez speciālista palīdzības!

Evita-Žvagiņa-Jākobsone
Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante „Die Trageschule ®”,
 kinastētiskā handlinga speciāliste © Maietta-Hatch Kinaesthetics,
 ManiSlingi.lv idejas autore.

 

Nēsāšanas palīgierīces izvēle.

Pirms sāc meklēt piemērotu nēsāšanas ierīci sev un savam mazulim, atceries, NAV tāda salikuma – ĀTRI, LABI un LĒTI – nu vismaz attiecībā uz tava bērna drošu nēsāšanu. Ar šo es gribētu apgalvot, ka nav iespējams nopirkt lētu slingu, kuru bez piepūles var pārmest sev pār plecu, bez piepūles iestumt tajā bērnu un smaidot doties pastaigā ar pārliecību, ka tavs bērns ir drošībā!

  • Neiegādājies nēsāšanas ierīces no nepazīstamiem ražotājiem vai tādiem, par kuru piedāvāto produktu drošību tu neesi 100% drošs/a.
  • Neiegādājies nēsāšanas ierīci no e-bay, ja vien tu ļoti labi nepārzini drošas nēsāšanas ierīces pamatprincipus un pazīstamākos ražotājus, kā arī ļoti labi orientējies e-bay vidē, lai saprastu, ka tevis noskatītais produkts nav viltojums vai brāķis.
  • Austo lakatu bērna pārnēsāšanai zem 50 EUR labāk neiegādāties, ja vien tas nav lietots lakats. Trikotāžas lakatu neiegādājies zem 35 EUR, austo riņķu slingu neiegādājies zem 40 EUR.
  • Nebaidies no lietota austā slinga iegādes. Lietoti tie tikai kļūst mīkstāki un labi var kalpot vairākiem bērniņiem. Šis apstāklis neattiecas uz pārējiem slingiem jeb bērna nēsāšanas palīgierīcēm.
  • Neizvēlies nēsāšanas palīgierīci jeb slingu no šķietamās vieglās lietošanas viedokļa. Iespējams, tavs mazulis liks tev vilties tavā izvēlē. Prātīgāk slingu izvēlēties vadoties pēc savām vajadzībām. Tāpēc pirms izvēlies slingu, uzdod sev dažus jautājumus – Kādām vajadzībām tev nepieciešams slings (mazliet pamierināt vai doties garās pastaigās)? Cik ilgi vēlies nēsāt (30 min. vai vairāk par 1 stundu)? Cik mēnešu ir tavam mazulim? Ko tu pati/pats domā par slingiem u.c. bērnu nēsāšanas palīgierīcēm?
  • Nenokoncentrējies uz vasaras austo lakatu (slingu-šalli), ja tuvojas vasara vai ziemas austo lakatu (slingu-šalli), ja tuvojas vēsais gada laiks, ja vien tev nav vēlēšanās, nomainoties gada laikam, iegādāties citu slingu-šalli. Ja vēlies iegādāties vienu slingu visam nēsāšanas laikam, vislabāk izvēlēties stingru kokvilnas lakatu, kuram var būt lina, bambusa, kaņepes u.c. piejaukumi.
  • Nepērc  slingam audumu audumu veikalā un nešuj pati. Ja tu atradīsi tiešām piemērotu slinga audumu, tas izmaksās nebūs lētāks par jau gatavu nopērkamu slingu.
  • Nejautā savam ģimenes ārstam vai pediatram par slinga vai bērna nēsāšanas palīgierīces izvēli. Viņi ir fantastiski speciālisti savā jomā, bet viņu pienākumos neietilpst pārzināt bērnu nēsāšanas palīgierīces un to ietekmi. Tāpēc, pārsvarā viņu atbildes būs balstītas uz - patīk/nepatīk; zinu/nezinu; pieņemu/nepieņemu – nevis uz pamatotām zināšanām par bērna pozīciju slingā. Atceries, ka tāpat kā visās jomās, speciālistu viedokļi dalās un pašreiz Latvijā var atrast tādus speciālistus, kuri ir pilnīgi pret bērnu nēsāšanu jebkurā specializētā palīgierīcē, tādus, kas ir neitrāli un arī tādus, kas  atbalsta, iesaka, paši nēsā savus bērnus un sadarbojas ar bērnu nēsāšanas konsultantiem, lai atrisinātu kādu mazuļa attīstības traucējumu. Tāpēc vispirms ieklausies savās sajūtās un tad nolem vai šāda bērna nēsāšana jūsu ģimenē ir aktuāla.
  • Nesajauc! Ķengursoma NAV slings! Un arī banānsoma NAV slings. Tās ir nedrošas nēsāšanas ierīces!
  • Nesajauc! Ķengursoma un ergonomiskā soma ir divas dažādas nēsāšanas palīgierīces. Viena nedroša, otra – droša.

 

Sākam nēsāt.

  • Nekrīti panikā, ja tavs bērns raud, liekot viņu lakatā. Ja vien tavs mazulis nav dažu nedēļu vecs, es dodu 80%, ka viņš raudās. Iemesli tam ir ļoti daudz, bet ne tas, par kuru tu iedomājies pirmo – viņam nepatīk!
  • Nesteidzies! Tavs mazulis nesaprot steigu un straujas kustības. Straujums un steiga viņu tikai lieki satrauc un sasprindzina.
  • Nemēģini uzreiz ar bērnu, ja dari to bez speciālista palīdzības. Pamācies ar lāci vai lelli tehniku, lai turot savu mazuli, tev nebūtu jāmēģina atcerēties, kas jādara tālāk.
  • Nemācies siešanas veidus no youtube.com. Tur var atrast dažādas noderīgas lietas, bet tikai ne tad, ka tu tikai sāc mācīties. Labāk izmanto uzticama ražotāja vai izplatītāja instrukcijas.
  • Neturpini nēsāšanu, ja tava mazuļa kājiņas karājas taisnas lejā (celīši NAV augstāk par dupsīti). Lai cik nenovērtējams būtu jūsu ķermeņu kontakts, šāda nēsāšana nodarīs tavam mazulim vairāk ļaunuma, nekā labuma.
  • Neturpini nēsāšanu, ja jūti, ka tava mazuļa galviņa brīvi kustās uz visām pusēm un tev tā jāpietur ar roku. Šajā gadījumā lakats NAV pareizi uzsiets un tu riskē pārlieku sasprindzināt mazuļa plecu daļu, kas nozīmīgi var traucēt jūsu kopā būšanu un mazuļa kustību attīstību.
  • Nekad neliec bērnu slingā guļus pozīcijā, ja tikai sāc apgūt slinga lietošanu! Šī pozīcija var būt ļoti bīstama, ja tā netiek veikta pareizi.
  • Neizej no mājas, nepalūkojoties spogulī kā tavs mazulis slingā izskatās – vai celīši ir augstāk par dibentiņu, vai kājiņas ir simetriski, vai mazā galviņa pietiekami atbalstīta, vai mazulis lakatā ir pietiekami stingri pievilkts.
  • Ja saproti, ka tev tiešām pašam nesanāk apgūt šo siešanas mākslu, nepadodies un nenoliec slingu plauktā. Meklē speciālistu, kas tev palīdzēs. Bieži vien pietiek ar dažiem „knifiem”, lai viss izdotos.
  • Netici, ja „konsultants” tev sola iemācīt siet slingu 15-30 minūtēs, tas nav iespējams. Profesionāls un godīgs speciālists tevi mācīs 1,5-2 stundas, ievērojot tavas un tava mazuļa individuālās vajadzības, novērtējot bērniņu kopumā un piedāvājot piemērotāko vai ari iesakot vispirms doties pie cita speciālista un tikai pēc tam apgūt lakata siešanu. Tam vajadzīgs laiks un komunikācija starp jums. Lai tu tiešām savam mazulim nenodarītu pāri, tev būs jāzina arī dažas teorētiskas lietas.
  • Nebaidies piezvanīt konsultantam, ja ir kāds neskaidrs jautājums. Konsultants noteikti atbildēs un tas nav maksas pasākums. Ja konsultants būs aizņemts darbā ar citu mazuli, viņš noteikti atzvanīs (šo 100% varu apgalvot par sevi un Aiju Apsīti).

 

Mazulis aug.

  • Neierobežo sava mazuļa rociņas lakatā, kad viņš jau acīmredzami ir paaudzies, stingri tur galviņu un vēlas baudīt jebkuru kustību. Ļauj tām atrasties ārpus lakata.
  • Neaizmirsti, ka pēc 4 mēnešu vecuma svarīgākā mazuļa nodarbe ir – brīva kustība uz grīdas.
  • Ja tavs mazulis sāk protestēt pret slingu, nespied viņu tajā atrasties, ar domu, ka tik neatrod. Respektē sava mazuļa vajadzības. Tagad svarīgāk ir brīvi kustēties, apgūt arvien jaunas kustības un mācīties darboties ar savu ķermeni. Vecumposmi mainās un nāks arī vēl atpakaļ skaistie tuvuma brīži lakatā. Un šajā vecumposmā ļauj mazulim noteikt pašam, kad viņu nēsāt.
  • Neturpini nēsāt, ja jūti, ka mazulim augot, tava mugura sāk sāpēt. Apgūsti citus siešanas veidus, kas būs daudz piemērotāki un labāk atbalstīs tavu muguru.
  • Nepārdzīvo, ja saproti, ka 6 – 7 mēnešu vecumā tava mazuļa nēsāšana lakatā ir beigusies, bet daudzas citas māmiņas šad tad pat divgadīgu bērnu iesien lakatā. Atceries, ka katrs mazulis ir individuāls un katrai ģimenei ir individuāls dzīves veids.

 

PS Ja arī Tev ir kāds ieteikums, ko noteikti nevajadzētu darīt, pievieno to pie šī raksta komentāriem!

    Foto no: http://choosingwrap.livejournal.com

     

    Copyright © 2009 SIA "ATIVE"