Slinga izmantošana priekšlaicīgi dzimušu bērniņu nodaļā.

Dr. W. Stenings (W.Stening), Ķelnes universitātes slimnīca.

Pētījumi, viedokļi un zinātniskie raksti.

Vēstule Didymos

Pēdējo gadu laikā aizvien svarīgāka kļuvusi priekšlaicīgi dzimušo bērniņu ārstēšana, izmantojot agrīno stimulēšanu un psiho-sociālo aprūpi. Kopš 1991. gada Ķelnes universitātes slimnīcā vairāk nekā iepriekš tiek iedrošināts tiešs fizisks kontakts starp vecākiem un bērniem. Viens no šiem kontakta veidiem ir ķenguru metode, kurā priekšlaicīgi dzimušie bērniņi kaili tiek nolikti uz vecāku atkailinātas ādas, pašiem vecākiem sēžot ērtos dārza krēslos. Šim ciešajam fiziskajam kontaktam ir daudzas citas priekšrocības, ne tikai zīdaiņa maņu stimulēšana. Vecāki iepazīst sava bērna personību agrāk, nekā tas bija pirms šādas aprūpes ieviešanas. Vecāki kļūst pārliecinātāki par savām, kā arī par bērniņa spējām. Bez visa iepriekš minētā, šie „priekšlaicīgie” vecāki agrāk spēj uzsākt rūpēties par savu mazuli.

1991. gadā šis fiziskā kontakta režīms mums ļāva iedrošināt vecākus, pastaigājoties pa slimnīcu, nēsāt savu bērniņu sev līdzi. Šī prakse šobrīd ir iesakņojusies tiktāl, ka palātā uz katriem bērnu ratiem ir pieejami 10 slingi. Teju katrai gultai, kurā dusošais mazulis ir gatavs pastaigai, ir pieejams slings. Priekšlaicīgi dzimušajiem bērniņiem īpaši efektīva ir pierādījusies šūpuļa nēsāšanas metode. Jaundzimušā galviņa tiek novietota uz slinga zemākās malas. Zīdainim šī ir ideāla pozīcija un vecāki var bērniņu labi redzēt. Tiklīdz rodas piemēroti laikapstākļi, var redzēt, cik daudzi vecāki (bieži vien abi kopā!) iet pastaigās ar saviem mazuļiem. Vecākiem tas iemāca patstāvīgi rūpēties par savu bērnu bez māsiņu uzraudzības un bez sirds/plaušu monitoru kontroles.

Arī māsiņas bērnus nēsā apkārt bērnu slingos. Tas ir pierādījies it īpaši vērtīgi nemierīgiem bērniņiem. Šī nēsāšanas metode it īpaši tiek izmantota bērniņiem, kas dzimuši mātēm – narkomānēm. Viņu bērniem, šķiet, ir nepieciešams ārkārtīgi liels fiziskā kontakta daudzums, kā arī vingrinājumi. Bērnu slings ļauj attiecīgajai māsiņai darīt savu darbu, vienlaicīgi nomierinot zīdainīti. Vairumā gadījumu māsiņas šai laikā nodarbojas ar uzkopšanu.

Šie ir tikai divi aspekti šajā, kā to bieži dēvē, priekšlaicīgi dzimušo bērniņu „maigajā aprūpē”. Man šķiet, ka fizisks kontakts starp vecākiem un viņu bērniem ir nenovērtējams visiem, kas iesaistīti jaundzimušā aprūpē.


Ar autora laipnu atļauju


Informācijas avots: http://www.didymos.de/english/index.php?s=stening.

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"