Par bambusu slingos

Autors: Zane Veitnere

 

Šī vasara daudzus pārsteigusi ar lielu karstumu. Veikalos vispieprasītākie ir ventilatori, kā arī citas preces, ar kuru palīdzību atvēsināties. Cilvēki cenšas vilkt mugurā pēc iespējas plānāku un īsāku apģērbu. Sen zināms, ka karstā laikā jāvelk gaišas drēbes, jo tās atstaro saules starus, savukārt apģērba audumam jābūt maksimāli elpojošam. Un ja vēl ar mazo slingā gribas aiziet uz kādu vasaras ballīti, kļūst skaidrs, ka pat slings ar lina sastāvu būs par karstu.  Tāpēc sāku meklēt slingu no tāda auduma, kas ir elpojošs, plāns un kas jau tā ražošanas procesā netiktu apstrādāts ar milzīgu kvantumu ķīmijas.

Un - kas meklē tas atrod! Izrādās, ka kopš 2002.gada tekstīliju tirgū ir atrodams pavediens, kas ražots no bambusa. Jā, tieši tā - no tā paša, visātrāk augošā auga pasaule, kas pēc izskata atgādina milzīgu trubu (savulaik tieši šim nolūkam tos izmantoja naftas industrijā) un pēc taustes ir visai ass (ar bambusa adatām reiz veikti arī mūzikas ieraksti vinila platēs).

Jau astoņus gadus no bambusa tiek gatavota šķiedra, no kuras savukārt ražoti visdažādākie apģērbi un mājas tekstils. Šķiedru  īpaši iesaka ķirurģisko apģērbu, higiēnas preču, kā arī slingu  ražošanā.  Anastasija Sjevuškina, Krievijas Slingu konsultantu asociācijas pārstāve stāsta, ka Krievijas Tekstilšķiedras institūta zinātnieki ļoti pozitīvi novērtējuši šīs bambusa šķiedras izmantošanu bērnu tekstilijās. Rokoties aizvien dziļāk informatīvajos materiālos par bambusa šķiedru, secināju, ka ne tikai krievu zinātnieki, bet visa pasaule ir   sajūsmā par šo materiālu!

                  
                               

Uzreiz centos noskaidrot trīs lietas: kā iegūst bambusa šķiedru, kādas ir tai piemītošās dabiskās īpašības un ar ko tiek apstrādāts bambusa pavediens, līdz tas nonāk veikalu plauktos.

Bambusa diegs ir viskozes paveids. Reģenerēta celulozes šķiedra. Tātad no bambusa iegūst nevis viskozi, bet bambusa šķiedru. Internetā atrodamajos materiālos minēti divi dažādi bambusa šķiedras iegūšanas veidi - ķīmiski un mehāniski.

Ķīmiskās iegūšanas laikā tvaicējot no cietā bambusa stublāja atdala bambusa lapas un mīkstumu, un pēc tam mehāniski sasmalcina. Sasmalcināto bambusu mērcē nātrija hidroksīdā (NaOH), lai iegūtu celulozi. Ja nātrija hidroksīdu izmanto godprātīgi, tad šī viela nenodara kaitējumu videi un pašiem apstrādātājiem. Nātrija hidroksīdu bieži izmanto, lai iegūtu ekoloģiski tīru kokvilnas šķiedru - to apstiprina Starptautiskais Bioloģiskā tekstila standarts (GOTS) un Augsnes asociācija (The Soil Association). Nātrija hidroksīds neatstāj ķīmiskas pēdas bambusa šķiedrā, jo, mazgājot, tas tiek neitralizēts un kļūst par nekaitīgu nātrija sulfāta sāli.

Mehanizētās pavediena iegūšanas laikā atdalītās bambusa šķiedras tiek   apstrādātas ar bioloģiskiem fermentiem (enzīmiem), kas bambusa celulozi pārvērš šķiedrā. Šī ir dārga, bet ekoloģiski tīrāka metode.

Kad iegūta bambusa celuloze, tā tiek spiesta caur ierīci līdzīgu sietam, un tās cietās daļiņas, celuloze, pārvēršas diega pavedienā. Iegūtais diegs tiek vairākkārt vērpts līdz iegūst bambusa dziju. Bambusa dzija pēc izskata ir balta, spīdīga un tikpat izturīga kā viskoze.

Tātad no bambusa iegūt pavedienu nav sarežģīti, to var izdarīt nekaitējot apkārtējai videi un gala rezultātā tiek iegūts augstvērtīgs dzijas pavediens.  Interesanti, ka bambusa dzijas krāsošanai nepieciešams par 15% - 20% mazāk ķīmisko krāsvielu kā kokvilnai - bambusa šķiedra krāsu labāk absorbē. No bambusa dzijas austs audums spīd kā zīds un ir mīkstāks par kokvilnu, neburzās un nenobružājas, mazgājot veļas mašīnā.

                                                        

Izšķetinot bambusa pavedienu (tēlaini izsakoties), jāsecina, ka tam piemīt teju vai brīnumainas īpašības! Tomēr viena no svarīgākajām, atgriežoties pie sākotnējā - tā kā bambusa šķiedra ir tīklveida, tā ir sevišķi elpojoša. Drēbes no šī pavediena absorbē cilvēka sviedrus, jo šķiedras sastāvā ir bioloģisks aģents (bamboo kun). Pateicoties tam, bambusa audums ir antibakteriāls un neļauj vairoties sēnītēm, audumā aptur nepatīkamu smaržu vairošanos. Pateicoties šai īpašībai, bambusa audums ir īpaši higiēnisks un saglabā svaigu smaržu. Mani visvairāk iepriecināja fakts, ka   bambusa šķiedrai piemīt spēja atvēsināt - tā pazemina cilvēka ķermeņa temperatūru par diviem grādiem. Vēl viena tieši vasarai piemērota bambusa šķiedras īpašība - tā aizsargā no UV stariem, tādējādi samazinot saules negatīvo ietekmi uz ķermeni. Nav brīnums, ka no šīs šķiedras iesaka izgatavot audumus zīdaiņiem!

Nesen tirgū parādījušies arī slingi, kuru sastāvā ir bambusa šķiedra. Šādus slingus ļoti plašā sortimentā piedāvā Nati slingu ražotājs, mazliet arī LennyLamb un vasaras beigās arī Ellevill prezentēs savus jaunos slingus ar bambusu. Nati (Natibaby) slingu vadītāja Natālija Zimņeviča atzīst, ka bambusa šķiedra ir dārgāka, bet pateicoties šķiedras fantastiskajām sastāva īpašībām, tas ir īpaši piemērots zīdaiņa ādai, nemaz nerunājot, ka no bambusa šķiedras austs slings ir ļoti mīksts, spīdīgs un maigs. Ražotājam, protams, ir pienākums izgatavot drošu produktu, tāpēc tie tiek dažādos veidos testēti un pārbaudīti - tostarp arī tie bambusa šķiedras produkti, kuri ražoti, izmantojot iepriekš minēto ķīmisko metodi.  Piemēram, visi no bambusa šķiedras ražotie firmas Nati slingi ieguvuši “Oeko-Tex”® Standard 100 sertifikātu, kas apliecina - tos var droši izmantot bērnu aprūpē.

Protams, kas par daudz, tas par skādi, un +37C grādu temperatūrā jebkurā slingā būs karsti gan mazulim, gan viņa nēsātājam, bet  +25 -+27 grādos jau var sākt domāt par došanos piknikā, kur arī izmēģināt šīs sezonas lielo slingu nozares jaunumu.

 

Rakstā izmantotie materiāli:

Bamboo uses http://www.kew.org/plants/bamboos/uses.html

Поговорим о бамбуке. Сенюшкина Анастасия,  http://www.amo-mammo.ru/page_8.html

Bamboo an Eco-Friendly Fabric or Not? http://blog.cheaptents.com/bamboo-an-eco-friendly-fabric-or-not/

Bamboo fibre,From Wikipedia, the free encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Bamboo_fiber

Bamboo Clothing – Why we use bamboo to make our clothing http://www.organic-babyclothing.co.uk/organic_bamboo_clothing.php

Attēli no:

http://eartheasy.com/wear_bamboo_clothing.htm

Interesants video:

http://www.youtube.com/watch?v=rEeFMFqawno

 

 

 

 

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"