Slings un ķengursoma - salīdzinām!

Lai gan informācija par nēsāšanas ierobežojumiem ķengursomās ir bieži atrunāta, tomēr vēl joprojām daudziem vecākiem nav skaidrs, kāpēc neiesaka mazuļus nēsāt ķengursomās un kāda tad atšķirība ir starp nēsāšanu ķengursomā un nēsāšanu slingā.

 Abās nēsāšanas palīgierīcēs mazulis tiek nēsāts vertikāli, un abās mazulis tiek piesiets vai piestiprināts pie nēsātāja ķermeņa. Kāda tad ir atšķirība?

Piedāvājam jums nelielu ieskatu ar fotogrāfijām par slinga-šalles un ķengursomas galvenajām atšķirībām. Fotogrāfijās ar nolūku izmantojām lētāku ķengursomu, jo vairums vecāku nevar atļauties maksāt par dārgajām ķengursomām un izmanto lētākās vai radinieku atdotās.

Tomēr arī dārgākās ķengursomas nenodrošina fizioloģiski piemērotu stāvokli mazulim, lai gan daudzas lietas šajās ķengursomās ir pārdomātas.

 

                           

               

Slingā – šallē mazuļa kājiņas atrodas anatomiski pareizā – izvērstā un atbalstītā stāvoklī.

 

Ķengursomā mazuļa kājiņas nokarājas visā garumā un ir bez atbalsta, kas būtiski ietekmē mazuļa iegurņa jeb gūžu attīstību.

 

          

     

Tas nodrošina arī pareizu mugurkaula izliekumu. Kājiņas brīvi karājas tikai sākot no ceļa locītavām. Psiho emocionāli un anatomiski veselīga, droša poza.

 

 

Neskatoties uz to, ka ķengursomai ir stingrs muguras balsts - veidojas nepareizs mugurkaula izliekums, kas rada pārlieku lielu spriedzi muguras muskulatūrai. Psiho emocionāli un anatomiski nepareiza, nedroša poza.

 

             

Slingā – šallē mazuļa svars atbalstoties izlīdzinās  uz abiem augšstilbiem. Gravitācijas radītais spiediens tiek mazināts, jo mazulis ar augšstilbiem ir cieši piekļauts nēsātājam. Gūžu locītavas var pareizi  attīstīties, jo augšstilbi atrodas pareizā leņķī attiecībā pret iegurni.

 

 

Ķengursomā mazuļa svars gravitācijas ietekmē balstās tikai uz starpeni, starpenes orgāniem un astes kaula. Tie tiek saspiesti un traumēti. gūžu locītavas nevar pareizi attīstīties, jo augšstilbi atrodas nepareizā leņķī attiecībā pret iegurni.

 

 

       

Nēsātājam noliecoties uz priekšu , mazulim nav jāsaspringst, lai noturētos, jo viņš jau ir cieši klāt. Arī galvu iespējams stabili atbalstīt ar vienu   no lakata malām.

 

Nēsātājam noliecoties uz priekšu mazulim nākas saspringt, lai tvertos klāt pie nēsātāja. Starp abiem ir pāris centimetru brīva telpa, kas kustoties rada nestabilitāti.

 

 

Nēsātājam noliecoties uz sāniem mazulis var turpināt būt pilnībā atslābinājies. Slings nodrošina to, ka mazulis saglabā simetriju un stabilitāti.

 

Nēsātājam noliecoties uz sāniem  mazulim ir jāsasprindzina vairākas muskuļu grupas, lai noturētu līdzsvaru. Mazulis nevar atslābināties un kopā būšanas laiks nav baudāms.

 

 

Slingu – šalli var uzsiet tā, ka tas tā malas ir plati izvērstas krusteniski pāri nēsātāja mugurai. Tas nodrošina vienmērīgu mazuļa svara izlīdzināšanos uz visu nēsātāja ķermeņa augšdaļu. Ja mazulis jānēsā ilgāku laiku, tā svars nebūs izteikti jūtams un neradīs spriedzi nēsātāja muguras muskulatūrai.
Slings - šalle ir saudzējošākais veids, ko var izmantot nēsātāji, kuriem ir bijušas muguras traumas vai slimības.

Ķengursoma - kaut arī izskatās ļoti pārdomāti un moderni, nevar nodrošināt vienmērīgu mazuļa svara izlīdzināšanos uz nēsātāja ķermeņa augšdaļu. Ķengursomai ir salīdzinoši šauras un cietas lences. Ilgāku laiku staigājot tās sāk pārlieku nospiest atsevišķas muguras un plecu daļas muskuļu grupas. Ja ir papildus josta  vidukļa rajonā , tā atvieglo nēsāšanu, bet spiediens uz atsevišķām muskuļu grupām saglabājas.

 

Nēsājot mazuli ķengursomā, starp mazuli un nēsātāju vienmēr ir kengursomas auduma kārta, kas neļauj būt klāt pie nēsātāja ķermeņa, sajust tā siltumu un kura dēļ, mazuli nevar pievilkt cieši pie nēsātāja.

Pēdējā laikā tirgū ir parādījušās ergonomiskās bērnu pārnēsāšanas ierīces jeb ergonomiskās ķengursomas. Tās ir būvētas pēc Mei Tai slinga parauga un tās anatomiski ir daudz piemērotākas mazulim, tomēr tās ne vienmēr var izmantot no dzimšanas.

Neliels salīdzinājums ieskatam:

 

Ergonomiskā pārnēsāšanas soma atšķirībā no NEergonomiskas ķengursomas nodrošina mazulim veselīgu iegurņa un mugurkaula stāvokli.

 

 

Ergonomiskā soma tomēr nevar nodrošināt tik ideālu atbalstu mazuļa galviņai kā slings – šalle. Arī mazuļa svara izlīdzināšanos uz nēsātāja ķermeņa augšdaļu nevar gaidīt kā no slinga – šalles, jo ergonomiskajai ķengursomai tomēr ir salīdzinoši šauras lences, kuras pēc kāda laika var sākt spiest plecus.

Kā jau minējām iepriekš, mūsdienu labākajās ķengursomās daudzas lietas ir pārdomātas. Ir uzlabots nēsātāja muguras atbalsts, ķengursomas lences ir regulējamas, izveidots stabilāks galviņas atbalsts un daudzas citas lietas. Pareizais kājiņu izvērsums ķengursomās līdz šim vēl nav manīts. Jāatceras, ka ķengursomas vienmēr ir ražotas no sintētiska materiāla un krāsotas ar sintētiskām krāsvielām. Profesionālie slingi tiek ražoti no 100% tīras kokvilnas, daži arī no organiski audzētas kokvilnas un krāsoti tie ir ar ekoloģiski tīrām krāsvielām. Tomēr, iegādājoties jebkuru nēsāšanas palīglīdzekli (arī slingu) ir jāpievērš uzmanība vissvarīgākajam noteikumam – vai šajā nēsāšanas palīglīdzeklī mazulis atrodas tikpat dabīgā un drošā stāvoklī kā jūsu rokās! Kad jūs turas savu mazuli rokās, jūs vienmēr stingri atbalstāt viņa galviņu, nedodot tai iespēju zvalstīties no vienas uz otru pusi, jūs vienmēr stingri piekļaujat mazuļa ķermeni pie savējā, cenšoties atbalstīt visu ķermeni kopumā. Zem zemāk redzamajiem ķengursomu attēliem varat izlasīt kā mazulim pareizi jāatrodas jebkurā nēsāšanas palīglīdzeklī.

Zinot, ka vertikāli ķengursomā mazuļus nedrīkst nēsāt līdz 4 mēnešu vecumam, ražotāji veido ķengursomas, kurās mazuli var nēsāt arī guļus stāvoklī. Guļus stāvoklī mazulim nēsāšanas palīglīdzeklī jāatrodas tāpat kā esot māmiņas rokās – ar ieapaļu muguriņu un ar skatu vērstu pret nēsātāju, nevis pret debesīm.

 

 

 

 

Mazuļa galviņai jāatrodas tādā augstumā, lai nēsātājs, īpaši nepiepūloties, noliecot galvu, varētu noskūpstīt mazuļa galviņu. Ja mazulis atrodas par zemu nēsāšanas palīglīdzeklī, viņa ķermenis netiek piespiests cieši pie nēsātāja un netiek pareizi balstīts. Nēsātāja ķermenim arī netiek nodrošināts pareizais atbalsts. Arī slingā mazuli var iesiet tikpat nepareizi, tāpēc vienmēr mazuli pievelciet cieši pie sava ķermeņa.

 

 

Atrodoties guļus stāvoklī (arī slingā) mazuļa kājiņām jānokarājas no nēsāšanas palīglīdzekļa zem celīšiem. Ja tās nokarājas augstāk, mazuļa mugura netiek atbalstīta pareizi un mazulis ir spiests sasprindzināt atsevišķas ķermeņa daļas. Galviņai jāatrodas nēsātāja krūšu augstumā. Zīdaiņa rociņām nēsāšanas palīglīdzeklī jāatrodas kopā sakļautām (tās nedrīkst nokarāties katra uz savu pusi, bet lielākiem bērniem vienai rokai jāatrodas zem nēsātāja paduses, otrai saliektai un piekļautai pie mazuļa ķermeņa.

 

Mazuļa ķermenim jāatrodas cieši piekļautam pie nēsātāja, nedrīkst būt atstarpei starp nēsātāju un mazuli. Cieši piekļautiem jābūt gan celīšiem, gan mugurai, gan arī plecu daļai.

 

 

 

 

 

 

                                                        

 

Materiāls tapis sadarbībā ar:

Aija Apsīte (Setificēts ārsta palīgs, Sertificēta masiere, Sertificēta bērnu nēsāšanas konsultante „Die Trageschule ®”) - teksts zem fotogrāfijām
Natālija Petruhina (www.natalija.ca) - fotogrāfijas

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"