Rebozo

Rebozo ir tik sens, tik noslēpumains, apvīts ar dažādām leģendām un pielietojams visdažādākajiem mērķiem sievietes dzīvē. Pētot Rebozo vēsturi, brīžiem šķiet, rebozo iemieso visu sievietes būtību savā noslēpumainībā un dziļumā.

Rebozo ir slinga paveids, kas identisks īsajam slingam - šallei. Izmērs parasti ir apmēram 2,50 m x 70 cm, bet Rebozo garums var variēt no 1,5 - 3 metriem.

Par Rebozo izcelsmes valsti tiek uzskatīta Meksika, kur Rebozo ir nacionāls apģērbs, kuru sievietes lieto kā galvas segu, apmetni, apģērba sastāvdaļu. Rebozo tiek lietots arī bērna pārnēsāšanai, kā sainis dažādu lietu parnēsāšanai gan uz galvas, gan uz muguras, kā šūpuļtīkls, arī kā sega vai galdauts.

Rebozo ieņem arī ļoti nozīmīgu vietu dzemdību laikā. Ar Rebozo palīdzību vecmāte vai dūla var atbalstīt sievieti dzemdību laikā, veikt masāžu, noņemt muguras sāpes. Meksikāņu dūlas somā Rebozo ir obligāts priekšmets.

Rebozo nav tikai ikdienišķs aksesuārs vai auduma gabals, tas var būt arī ļoti izsmalcināts audums un arī dārgs kā, piemēram, slavenā Rebozo maestro Evaristo Borboa veidotie Rebozo lakati.

Mūsdienās Rebozo plaši tiek izmantots arī kā modes aksesuārs.

Rebozo vēsture sniedzas ļoti dziļā senatnē un ir brīnišķīgs stāsts par to, cik jaukas lietas var rasties, sajaucoties divām kultūrām.

Līdzīga pielietojuma un izskata lakatus mēs varam atrast jau Tuvajos Austrumos, kur musulmaņu sievietes apsedza galvu un aizsedza seju ar šādiem lakatiem. Apmēram 711–1492. gados mūsu ērā, kad musulmaņi ieplūda Spānijā, arī Spāņu sieviešu ikdienā parādījās šādi lakati, kas tika lietoti kā aizskari, šalles, lakati. Bet vislielāko popularitāti Rebozo ieguva tieši Meksikā spāņu kolonizācijas laikā.

Laikā, kad spāņi iekaroja Meksiku, meksikāņu sievietes lietoja parastu austu lakatu - lienzo gan kā apģērbu, gan kā bērnu pārnēsāšanas lakatu. Spāņu kolonizatori noteica, ka ienākot baznīcā, sievietēm ir jāapsedz galvas ar lakatiem. Tā pamazām veidojās brīnišķīgs kultūras mantojums - Rebozo. Pirmo reizi vārds Rebozo spāņu valodā parādījās 1562.gadā (rebozar - apsegt). 1794. gadā karalis Viceroy Rivillagigedo atzina, ka Rebozo ir obligāta apģērba sastāvdaļa sievietes garderobē. 19.gadsimtā Rebozo kļuva par sievišķīguma simbolu un pat Rebozo nēsāšanas veids kalpoja par signālu vai sieviete ir precējusies vai nē, vai viņu var aplidot vai nē.

 

Rebozo aušana ir ļoti smalks darbs un tā radīšanai nepieciešamas ne tikai pacietība un rūpīgums, bet arī senas zināšanas, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Eiropā mūsdienās par Rebozo kalpos jebkurš austais slings-šalle, kas ir apmēram 2,50 m garumā. Visautentiskākie būs Girasol slingi, kas tiek austi Gvatemalā, kur Rebozo tipa lakati arī ieņem nozīmīgu vietu vietējā ikdienas dzīvē. Pie mums pārsvarā Rebozo tiek lietos bērna nēsāšanai vai arī dūlu darbā, aprūpējot sievieti pirmsdzemdību, dzemdību un pēcdzemdību laikā.

Rebozo bērnu nēsāšanā ir neaizstājams palīgs tieši tad, kad mazulis jau paaudzies un var atrasties māmiņai uz gurna (apm. no 4 mēnešu vecuma), kā arī vēlāk, kad mazulis jau sācis staigāt, bet ļoti ātri nogurst un prasās uz vecāku rokām. Rebozo būs tā nēsāšanas ierīce, kas vislabāk noturēs mazuļa svaru, nēsājot uz gurna. Rebozo pielietojumam bērnu nēsāšanā ir ļoti daudzas iespējas.

Šeit atrodams fantastisks raksts krievu valodā, no kura tika ņemta informācija arī šim aprakstam par Rebozo.

Plaša informācija par Rebozo atrodama arī www.rebozoway.org.

Dūlas Līgas Giniborgas raksts par Rebozo pielietošanu sievietes aprūpē.

Izrādās, flamenko var dejot ar mazuli iesietu Rebozo.:) Mēs gan neiesakām to atkārtot!:)

 

 

Copyright © 2009 SIA "ATIVE"